Hned po hezkém vzhledu a několika pozitivních účinků na lidské zdraví je levandule oblíbená i z dalšího důvodu. Její pěstování je naprosto jednoduché a nemusíte ji téměř ani zalévat. V případě, že si ji zakoupíte v zahradnictví, zasaďte ji hlavně na sluníčko a do propustné půdy. Dále už jen vyčkejte, až vám začne kvést. Zálivka nemusí být pravidelná, protože levandule má raději sucho. Hnojení také není potřeba.
Pravděpodobně jedinou a pravidelnou péči, kterou tato květina potřebuje, je stříhání. To byste měli dělat 3x ročně. Na podzim (srpen až říjen) zkraťte levanduli do tvaru, ve kterém byste ji chtěli pěstovat. Většina lidí volí tvar polokoule. Dávejte si pozor, abyste nestříhali dřevnatou část. Následně rostlinu zakryjte chvojím, abyste ji na zimu ochránili před mrazy.
Na jaře (duben až květen) můžete ještě trochu doladit tvar levandule. Je však potřeba dávat pozor, aby už poté nemrzlo a abyste o květinu nepřišly. Poslední střih by měl probíhat během července až srpna. Jedná se o jakýsi letní střih, při kterém si můžete ostříhat květy levandule a dále je využít.
Jakmile budete mít ostříhanou levanduli a zbyde vám hodně květů, můžete je využít následovně:
Nasušte si květy levandule a poté si z nich můžete udělat čaj. Dejte do hrníčku 1 lžičku sušených květů a poté je zalijte horkou vodou. Čaj nechte luhovat asi 5 minut, poté květy slijte a vychutnejte si relaxační a voňavý nápoj.
Na přípravu sirupu z levandule budete potřebovat:
Levanduli, skořici a citrony dejte do vody v hrnci a nechte je vařit asi 15 minut. Následně nechte vše luhovat 24 hodin a poté sceďte přes sítko. Sirup doplňte do 1 litru vodou a s cukrem vařte dalších 5 minut.
Usušené levandulové květy můžete přidat přímo do těsta. Poté dejte dezert péct. Použít je můžete i na ozdobu.
V případě, že máte zkušenosti se šitím nebo máte prázdné polštářky, které lze plnit, můžete do nich dát sušené květy levandule. Tyto bylinkové polštářky vám pomohou s usínáním a jsou skvělé při relaxaci.