LetakAkce CZ

Nezapomeňte se o vaši zahradu postarat i na podzim

MrOferto
Příjemné podzimní dny se snaží většina lidí využít k tomu, aby trávila čas v přírodě, na výletech a s rodinou nebo přáteli. Poslední teplé dny jsou však vhodné i k tomu, abyste připravili vaši zahradu na podzim a následnou zimu. Čím dříve se totiž do práce pustíte, tím lepší počasí budete mít pro práci a nebudete muset většinu činností dělat v chladných a pochmurných dnech. Dopřejte vaší zahradě zasloužený odpočinek a připravte ji na náročné zimní měsíce. Správná péče nyní se vám odvděčí bohatou úrodou a krásnými květinami příští rok.
Nezapomeňte se o vaši zahradu postarat i na podzim

Co vše je potřeba udělat na zahradě na podzim?

  1. sklidit úrodu
  2. sklidit nemrazuvzdorné rostliny
  3. vysadit rostliny, stromy a cibuloviny
  4. zazimování rostlin
  5. postarat se o trávník
  6. uklidit na zahradě

Sklizeň úrody

Připravte si bedýnky, koše nebo jiné vhodné nádoby, do nichž můžete nasbírat ovoce a zeleninu, která až nyní dozrála na zahradě. Dbejte na to, abyste si domů odnesli pouze kvalitní plody. Ty zničené nebo hnijící vyhoďte na kompost či do bioodpadu. Doma úrodu využijte při zavařování, nebo ji uskladněte ve sklepě a postupně zkonzumujte.

sklizeň úrody

Úklid nemrazuvzdorných rostlin

Některé rostliny, jako jsou například jiřinky nebo mečíky by zimu venku s největší pravděpodobností nepřežily. Zjistěte si proto, jaké rostliny na vaší zahradě nejsou mrazuvzdorné a jakmile venku klesnou noční teploty pod 7 °C, vyjměte tyto rostliny a vhodným způsobem je uložte u vás doma.

Výsadba stromů, rostlin a cibulovin

Podzim je ideálním obdobím pro to, abyste venku vysadili vše, co chcete pěstovat. Podzim poskytne rostlinám dostatek vláhy a vy budete muset nově vysazené rostliny, stromy a cibuloviny zalévat jen občas. Dejte si ale pozor na to, abyste vše vysadili včas, a ještě předtím než přijdou první mrazy.

sázení stromu

Zazimování rostlin

Při koupi nových květin nebo keřů jste se pravděpodobně dívali i na to, zda se jedná o mrazuvzdorné rostliny. I mrazuvzdorné rostliny potřebují zazimování, když jsou mladé nebo čerstvě zasazené. Využijte mulč z listí, slámy nebo dřevěné štěpky a vytvořte u každé rostliny menší hromádku, která bude udržovat půdu teplejší a ochrání kořeny rostlin před zamrznutím.

Postarejte se i o trávník

Na podzim je potřeba věnovat pozornost i trávníku. Shrabejte listí, aby se zabránilo tvorbě plísní a mechů. Před zimou je dobré trávník ještě naposledy posekat, ale ne příliš nízko – výška trávy by měla být okolo 4 až 5 centimetrů. Pokud je trávník v horším stavu, můžete ho provzdušnit, dosekat a dosít nová semena. Nakonec přidejte hnojivo s vyšším obsahem draslíku, které trávníku pomůže přečkat zimu.

Ukliďte na zahradě

Shrabte spadané listí, ostříhejte odumřelé květiny a větvičky. Zdravé listí můžete přidat na kompost, ale pokud jsou rostliny napadené plísní nebo chorobami, listí raději zlikvidujte. Až budete uklízet odumřelé, nezapomeňte i na keře. Prořezejte je a zbavte je větviček, které už nejsou potřeba. Touto úpravou vylepšíte zdraví rostlin a také vzhled zahrady.

úklid listí

Domů si odneste dekorace a figurky, které by mohl mráz poškodit a jestliže už venku není ani příjemné počasí na občasné posezení venku, ukliďte i zahradní nábytek. Zahradní nářadí očistěte, nabruste, opravte a případně naneste přípravky proti korozi nebo jiné látky, které prodlouží životnost nářadí.

« Nastal čas na výsadbu cibulovin! Které cibuloviny pořídit a s jakými rostlinami je sladit? Vytvořte si svépomocí podzimní dekorace a zútulněte si domov »