LetakAkce CZ

Pěstování cuket na zahrádce nebo balkoně

MrOferto
Na zahrádce nebo na balkoně si lidé mohou začít pěstovat zeleninu a nemusí se omezovat tím, kolik mají prostoru. Většina si totiž myslí, že když nemají zahrádku, nepůjde jim ani pěstování zeleniny / ovoce. To však není pravda, protože si stačí pořídit určité doplňky nebo si vystačíte i s tím, co již máte doma. Během léta a po létě se pak můžete těšit z bohaté úrody.
Pěstování cuket na zahrádce nebo balkoně

Zakupte si semínka cukety

Než se pustíte do pěstování cuket, zajděte si na jaře do obchodu Tesco, Globus nebo Billa a najděte stojany, na nichž se nachází papírové pytlíčky s různými semínky. Mezi nimi byste měli najít také cuketu. Někteří lidé si neradi rostliny předpěstovávají, jelikož je to podle nich náročné a raději si počkají, až budou mít malé rostlinky v zahradnictví nebo v květinářství. Tentokrát se ale pokuste cukety předpěstovat a uvidíte, že to není nic složitého.

Doplňky, které budete potřebovat při pěstování cuket

Až nastane polovina března, začněte si shánět veškeré doplňky, které se vám s velikou jistotou budou hodit při pěstování cuket.

Do kelímků od jogurtů / malých květináčů udělejte zespod dírky a nádobky naplňte substrátem pro výsev a množení až po okraj. Do každého kelímku zapíchněte 2 semínka cukety a každé dejte na jednu stranu. Následně kelímky poroste čistou vodou z rozprašovače a umístěte je do podmisek, kde bude dostatek vody. Substrát musíte udržovat stále vlhký a kelímky dejte na světlé místo. Teplota v místnosti by se měla pohybovat okolo 20 °C.

Jak postupovat při předpěstování

Za několik týdnů by mělo semínko cukety vyklíčit. Poté přesuňte kelímky / květináče do chladnější místnosti, v níž by měl být stále dostatek světla. V případě, že každé semínko vyklíčí, rozdělte opatrně cukety a každou přesaďte do trochu většího květináče. Lze použít například kelímky od velkých jogurtů nebo jiné (větší) plastové nádoby. Opět musí mít zespoda dírky a nezapomeňte pod ně dát podmisku s dostatkem vody.

Přesaďte cukety ven

Až nastane půlka května, nebudou noční teploty pod 5 °C a ze semínek cuket se stanou rostliny, můžete je přesadit ven. Lidé, kteří nemají zahrádku, mohou použít velký maltovník, který umístí na balkon. Ten naplňte nejlépe hlínou z kompostu nebo použijte opět substrát pro výsev a množení. Cukety musí mít dostatek místa (80 cm nejlépe), daří se jim na slunných místech a milují odstátou vodu.

Pokud by se vám podařilo je zalévat dešťovou vodou, mělo by se jim dařit skvěle. Jestliže máte zahrádku, cuketu zasaďte klasicky do země nebo na kompost. Na listech cukety se v některých případech mohou objevit bílé skvrny. Ty značí, že má na sobě cuketa plíseň. V první řadě odstraňte listy, které na sobě mají bílé skvrny (ustřihněte je) a poté se podívejte po přípravcích, které fungují na plíseň na cuketách.

Pěstování cukety

Pěstování cuket není náročné

Cukety je nejlepší zalévat každý den brzy ráno nebo večer, až zapadne sluníčko. K zalévání používejte odstátou vodu a pokud bude mít rostlina hodně listů, můžete nějaké čas od času s klidem ustřihnout. Díky tomu totiž vytvoříte pro plody více prostoru a lépe se k nim dostane sluníčko. Aby plody neuhnívaly, nezapomeňte pod ně dát například kousek lina, ale nikdy je nezalévejte. Jakmile by bylo pod plodem na zemi velice často vlhko nebo mokro, mohli byste být zklamaní z toho, že vám plody uhnívají.

Zelenina prospěšná pro zdraví

Tento druh zeleniny je pro lidi velice prospěšný. Pomáhá proti zadržování vody v těle a má blahodárné účinky na močové ústrojí. V cuketě se nachází velké množství vitamínů, minerálů, vlákniny a dokáže také odbourávat stres. Zlepšuje zrak, činnost mozku a také posiluje svaly a srdce. Jestliže si dáte cuketu, doplníte do těla určité množství hořčíku, vápníku, železa, draslíku a fosforu.

« Správný pitný režim je důležitý po celý rok, a hlavně v létě Buchty a koláče plné ovoce »