Milovníci květin a pokojových rostlin jistě vědí, že správná péče o rostliny zajistí bohatý růst a kvetení, ze kterého má každý pěstitel radost. Pokud máte doma rostliny, s velikou pravděpodobností víte, že většina druhů je přínosná pro lidské zdraví, a navíc dokáží udělat domov hezčím. Rostlina, která při správném pěstování krásně kvete, je i orchidej. Tu si můžete vybrat v mnoha provedeních a pokud se vám podaří, že vám vykvete, budete mít jistě radost. Jestliže doma orchidej ještě nemáte, ale již dlouhodobě se po ní koukáte, podívejte se nejprve na to, jak se o tuto květinu správně starat.
V případě, že jste si zakoupili orchidej a nyní přemýšlíte, kde ji doma umístíte, je potřebné znát vhodné podmínky, které jí budou prospívat. Jednoznačně je potřeba orchidej umístit na světlé stanoviště, ale dávejte si pozor, aby na ní nedopadaly sluneční paprsky. Ty totiž nejsou pro orchidej příliš vhodné a spíše byste jí uškodili. Ideální teplota pro pěstování těchto květin je 18 až 21 °C a pozor si dávejte také na to, aby tato teplota byla stálá.
Na zalévání vám postačí i dešťová voda, ale ohledně zálivky musíte být opatrní. Existuje více možností, jak orchideje zalévat. Nikdy ji nesmíte zalévat shora, protože by jinak mohly listy zežloutnout a upadnout. Nejlepší možností je ponořování. Orchidej zasazenou v květináči s otvory jednoduše dáte do větší nádoby, ve které bude hodně vody.
Zde necháte orchidej přibližně 10 minut a poté ji z vody vyndáte. Za tuto dobu má květina čas na to, aby získala potřebnou vodu. Tuto metodu opakujte vždy jednou za týden. Dávejte si pozor na to, aby orchidej nebyla ve vodě příliš dlouho. Kvůli tomu by mohly kořeny zežloutnout a začít zahnívat.
Pokud zapomínáte na to, kdy jste naposledy orchidej zalévali, držte se jednoduché rady. Během léta je potřeba orchidej zalít v momentě, kdy uschne vrchní část substrátu. V zimě byste ji měli zalít až když proschne celý substrát.
Orchideje milují vlhčí prostředí, ale to není pro pěstování v domácích podmínkách příliš vhodné. Než abyste si zadělávali na problémy s plísní, zvolte jinou variantu, které orchidejím také postačí. Pořiďte si rozprašovač a čas od času květinu osvěžte s odstátou vodou.
V obchodě s produkty na pěstování rostlin a zahradničení jistě najdete velké množství krásně barevných květináčů. Pokud ale chcete krásně rostoucí a zdravé orchideje, těmto barevným květináčům se vyhýbejte. Nejlépe se jim totiž daří v průhledných plastových nebo skleněných květináčích. Průhledný květináč je potřebný z toho důvodu, aby se ke kořenům dostalo světlo. Díky tomu dochází k fotosyntéze a orchidej má poté potřebnou energii pro růst a kvetení.
Tuto otázku si pokládá mnoho lidí, protože když v tomto případě uděláte chybu, můžete o orchidej i přijít. Většina lidí si koupí orchidej a připadá jim, že květináč, v němž je rostlina umístěna, je malý. Orchidej nikdy nepřesazujte hned poté, co si ji donesete domů. Udělejte to jen v případě, že kořeny uhnívají, ale jinak ne. Větší květináč zvolte až tehdy, když kořeny začnou zahnívat nebo po uplynutí 2 let. V opačném případě by z rostliny odpadly květy a listy změkly.
Jestliže budete chtít orchidej přesadit a půjdete si do hobby obchodu koupit nové květináče nebo nové květiny, podívejte se i po vhodném substrátu. Pro orchideje se totiž nehodí klasické substráty na pěstování květin, ale lze zakoupit speciální přímo pro ně.
Jakmile se vám zadaří a na orchideji se objeví poupata nebo přímo květy, pokuste se s rostlinou příliš nemanipulovat. Při zatřesení by totiž mohly tyto krásné květy / poupata opadat, což určitě žádný pěstitel nechce.