Nejprve bude určitě potřeba zamezit tomu, aby se u vás komáři objevovali. Zabránit tomu můžete s pomocí okenních síti, které zakoupíte v obchodě Tesco nebo Hornbach. Dále se vyplatí pořídit aromatické květiny na parapety nebo esenciální oleje, které můžete vybírat v Teta drogerii nebo v DM drogerii. Komáři vás však nemusí poštípat pouze doma, ale také venku při procházce, sportování nebo při relaxaci na zahrádce. V tom případě se na venkovní návštěvy vybavte kvalitním repelentem. I přes tato opatření vás muže komár štípnout. Jak tedy zabránit nepříjemnému svědění, otokům a zánětům?
Bodnutí od komára je určitě vhodné vydezinfikovat a nebudete k tomu potřebovat ani přípravek z lékárny. Bohatě si totiž vystačíte s jablečným octem, který zmenší otok po bodnutí a také ranku vydezinfikuje. Trochu jablečného octu si naneste na kapesník, buničinu nebo vatový tamponek a přiložte ke vpichu.
I když většina lidí tyto suroviny využívá hojně při vaření / pečení, vy je můžete začít používat i na štípnutí od komára. Tyto dvě suroviny jsou skvělou volbou pro velké množství lidí, které v současném období trápí svědivé štípance. Použití je také velmi snadné, protože plátek cibule nebo brambory stačí přiložit na ránu a podržet. Po chvilce (cca 15 minut) se vám velmi uleví. Nakonec místo důkladně opláchněte vodou.
Ať už se jedná o heřmánkový čaj nebo jiný přípravek z heřmánku, vždy tato bylinka krásně uklidňuje. To samé platí i pro komáří štípnutí. Dejte si do lednice vychladnout heřmánkový čaj společně se sáčkem a po 30 minutách hrnek vyndejte. Ze sáčku vymačkejte přebytečnou tekutinu a tou potřete postižené místo na kůži.
Česnek je skvělou surovinou při dochucování jídel nebo při vaření. Tentokrát jej ale využijete při poštípání od komára. Musíte si však vyrobit domácí produkt, protože samotný česnek by mohl přímo na kůži způsobit popálení. Prolisovaný česnek smíchejte s pleťovým krémem nebo pleťovým tonikem a až poté přípravek naneste na ránu. Nechte ho působit 10 minut a poté jej opláchněte. Česnek by měl zklidnit podrážděnou pokožku a zároveň ji vydezinfikovat.
Pokud potřebujete vyčistit ranku od komářího štípnutí a zároveň byste rádi zmírnili svědění, využijte sílu meduňky. Nasekejte si pár lístků meduňky a přiložte je na poraněné místo. V případě, že zrovna nemáte tuto bylinku doma, podívejte se, zda někde nemáte esenciální olej s meduňkou. Pokud ano, naneste si kapku na prst a potřete vpich a okolí.
Pokud hledáte další možnost, která zklidní svědění, tak hned po bramboře a cibuli je to bazalka. Tato bylinka dokáže zmírnit svědění, takže se zbavíte nepříjemného a obtěžujícího pocitu. Hrst sušených lístků bazalky dejte do většího hrnku a zalijte horkou vodou. Jakmile voda vychladne namočte do ní vatový tampon, žínku nebo kousek ručníku a potřete touto tekutinou štípanec od komára.
Milovníci ovesných kaší, müsli a dalších potravin, které obsahují ovesné vločky, mohou tuto surovinu použít na otoky a zmírnění svědění. V misce si smíchejte vodu a ovesné vločky ve stejném poměru. Směs naneste na ránu a nechte 15 minut působit. Poté vše opláchněte vodou a po takto malé chvilce byste měli pocítit úlevu.